برگزاری نشست \"جنایات داعش علیه آثار باستانی و زیارتگاهها\" توسط آستان حسینی با حضور 22 کشور

اخبار وتقارير

2018-11-26

308 بازدید


آستان قدس حسینی نشستی را با حضور شخصيتهايی از ٢٢ كشور برای بررسی جنایات داعش علیه آثار باستانی و بارگاههای دینی برگزار کرد.
بخش فعالیتهای عمومی آستان قدس حسینی روز یكشنبه (٤آذر1397) اولین نشست بین المللی میراث فرهنگی و آثار باستانی را با مشاركت ٢٢ كشور خارجی و عربی در سالن خاتم الانبیاء واقع در صحن شریف حسینی برگزار كرد.
دكتر طلال الكمال، رئیس كمیته مقدماتی این نشست به سایت رسمی آستان گفت: امروز ما برای مقابله با تخریب و ویرانی آثار باستانی عراق به ویژه موصل گرد هم آمدیم.
وی افزود: اقدامات گروه تكفیری داعش علیه آثار موصل از طریق انفجار كلیساها و تخریب و  تبدیل آن به اماكنی برای گمراه نمودن افكار و اعتقادات،  جنایتی است كه هیچ یک از آثار باستانی جهان شاهد آن نبوده است.
وی تصریح کرد،  این نشست برای كشورهای شركت كننده حامل این پیام است كه داعش ارتباطی با اسلام ندارد بلكه تشكیلاتی افراط گرا علیه فرهنگ، انسانیت و رحمت و مهربانی است.
الكمالی به این امر اشاره كرد كه همانطور كه فتوای مبارزه با داعش از نجف و صحن حسینی آغاز شد امروز بذر  اساسی حفظ میراث عراق كه دارای تاریخ کهن است از این مکان آغاز شد.
در همین راستا، "الينور رابسون" مشاور وزیر فرهنگ انگلیس گفت: عراق دارای تاریخ گسترده و میراث متمدن كهن است كه من را واداشت تا در این نشست حاضر شوم.
وی که استاد تاریخ دانشگاه لندن است، افزود: عراقیها باید از آثار و تاریخشان برای ساخت آینده کشور وبازگرداندن عراق به جایگاه گذشته استفاده كنند و آنها در بخشی از عمل یعنی پیروزی بر تروریستها و فرقه گرایی پیروز شدند.
این نشست نمایشگاه عكسی را شامل شد كه جنایات گروه تروریستی داعش علیه آثار باستانی و زیارتگاهها را در معرض دید عموم قرار داد.

آخرین مطالب

شایعتر

مطالب بیشتر