صندوق منتسب به حضرت زهرا (علیها السّلام) در موزه توپکاپی ترکیه

اخبار وتقارير

2019-06-01

552 بازدید

مدیر موزه آستان قدس حسینی گفت: درب غرفه امانات مقدس در «موزه توپکاپی» ترکیه که در بردارنده اشیای نفیس ویژه اهل بیت (عليهم السلام) است چند روز پیش گشوده شد.
علاء احمد ضياء الدين در گفتگو با سایت رسمی آستان عنوان کرد: درب این اتاق در طول سال بسته است و فقط روز پانزدهم ماه مبارک هر سال گشوده می شود.
وی افزود: صندوق حضرت فاطمه زهرا (علیها السّلام) از اشیایی است که در اتاق امانات موزه نگهداری می شود.
به گفته وی مدیریت موزه همواره برای دستیابی به این صندوق جهت انتقال آن به عراق و قرار دادن در موزه آستان قدس حسینی تلاش کرده است. صندوقی که هم اکنون در موزه آستان قرار دارد نمونه مشابه صندوق اصلی است.
ضياء الدين گفت: صندوق حضرت زهرا (علیها السّلام) و اشیای دیگر در مدینه منوره نگهداری می شد و پس از فروپاشی دولت عثمانی اشیای نفیس باقیمانده از اهل بیت (عليهم السلام) به قصر پادشاه عثمانی در آن زمان منتقل شد.
وی عنوان داشت: مدیریت موزه در ابتدای کار تصمیم به ساخت صندوقهای مشابه در مصر یا هند گرفت اما کادر موزه توانست نمونه برابر اصل را با اختلاف اندکی در ابعاد بسازد.
ضياء الدين توضیح داد: صندوق اصلی از چوب آبنوس نادر و ابعاد آن به عرض بیست و دو سانتی متر در ارتفاع شانزده سانتی متر است.
وی تصریح کرد: نسخه مشابه موجود در موزه آستان قدس حسینی از چوب برمه مخصوص ضریح مقدس امام حسین (عليه السلام) ساخته شده است.
در همین راستا حسنين رحمن، مسئول واحد تعمیرات موزه آستان قدس حسینی، گفت: بعد از اطلاع متولی شرعی آستان قدس حسینی شيخ عبد المهدی الكربلائی از تصاویر و جزئیات صندوق، با تشکیل هیئتی از آستان قدس به ریاست مدیر موزه و برخی پژوهشگران موفق به ساخت نمونه مشابه صندوق گردید و آن را در موزه قرار داد.

آخرین مطالب

شایعتر

مطالب بیشتر