حضرت محمد و آل محمد (علیهم السّلام) واسطه فیض الهی

نفحات إسلامية

2017-05-15

3268 بازدید

حضرت محمد و آل محمد (علیهم السّلام) مقصود و هدف اصلی از آفرینش جهان هستی می باشند و رتبه شفاعت کبری و مقام محمود مختص ایشان است. معنای شفاعت کبری این است که ایشان واسطه و سبب رسیدن فیضهای خداوند (به خلایق) در دنیا و آخرت زیرا (از میان مخلوقات) تنها آنان قابلیّت و شایستگی (دریافت بدون واسطه) فیوضات الهی و رحمتهای قدسی را دارند و به طفیل وجود آنها (به واسطه آن حضرات) رحمت خداوند به سایر موجودات افاضه می شود.

همین طفیلی بودن دیگران در دریافت رحمت، علت لزوم صلوات فرستادن بر ایشان است و توسل جستن به ایشان در هر حاجتی است زیرا درود و صلوات بر ایشان رد نمی شود. چون خداوند بسیار فیض دهنده و بخشنده است و مورد (و محل صلوات که ائمه علیهم السّلام باشند) شایستگی فیض را دارند و به برکت (مستجاب شدن صلوات بر) ایشان، به شخص دعا کننده بلکه به تمام مخلوقات، فیض الهی می رسد.

چرا پیامبر و امامان علیهم السلام واسطه فیوضات هستند؟

(در جهت تطبیق این مثال با ما بندگان، می فرماید) و نیز چون ما از آستان مقدّس حق تعالی و حریم کبریای و ملکوت حضرتش به نهایت دور هستیم و با بارگاه جلال و ساحت عزّت و جبروتش ارتباط و تناسبی نداریم، ناگزیر باید میان ما و پروردگار ما رسولان و حاجبان و گماشتگانی باشند که دارای دو جنبه و جهت باشند: جنبه قدوسی و ملکوتی و جنبه احوال بشری، تا با جنبه ملکوتی و قدوسی خود با حق تعالی ارتباط داشته باشند و احکام و معارف دین را از جانب او دریافت کنند و با جهت بشری، مناسبتی با مخلوقات داشته باشند (و بتوانند با مردم و به آسانی با آنها ارتباط برقرار کنند و مردم هم به آنها نزدیک شوند و با آنها انس بگیرند) که آنچه از پروردگارشان گرفته اند به مردم برسانند (و به آنها تعلیم دهند.)

شارح رساله اعتقادات درباره این سخن علامه مجلسی و حقیقت ابدان معصومین علیه السّلام می نویسد:

از روایات بسیار و متواتر اخبار طینت که در کتب شریف کافی، بصائر الدرجات و بحارالانوار و غیره نقل شده، استفاده می شود که حقیقت ابدان پاک رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امامان معصومین (علیهم السلام) با بدنهای دیگر فرق آشکار دارد. اجسام مردم دیگر مرکب از علیین و سجّین ، طیّب و خبیث، خیر و شرّ و نفع و ضرر است؛ اما بدنهای مقدس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امامان معصومین (علیهم السلام) پاک و از علیین خالص است و هیچ¬گونه اختلاطی از طینتهای سجین و خبیث در ایشان نیست.

محقق بحرانی در این باره در کتاب درّه النجفیه می فرمایند که در حدیثی منقول از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) وارد شده که فرمودند: «ای علی، نشناخت خدا را جز من و تو و نشناخت مرا جز خدا و تو و نشناخت ترا جز خدا و من.» این سخن علاوه بر حضرت محمد  (صلی الله علیه و آله) و حضرت علی (علیه السّلام) درباره فرزندان معصوم ایشان علیهم السلام هم صادق است.

 

خلاصه شرح رساله الاعتقادات علامه مجلسی، صفحات 29-33

* شرح رساله الاعتقادات علامه مجلسی، سید قاسم علی احمدی، تهران، دلیل ما، 1390

آخرین مطالب

شایعتر

استبيان حول طبيعة العلاقة بين التفكير الاستراتيجي وجودة الخدمة في العتبة الحسينية المقدسة

مطالب بیشتر