مراحل نهایی اقدامات مرمت و بازسازی سقف باب قبله حرم مطهرعباسی

عملیات مرمت و بازسازی سقف باب قبله حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام) که مزین به جلوه های تزئینات هنر اسلامی است، وارد مراحل نهایی خود شد.

ضیاء مجید الصائغ، رئیس بخش پروژه های مهندسی آستان قدس عباسی به شبکه جهانی الکفیل گفت: اقدامات اجرای نقوش اسلامی باب قبله حضرت ابو الفضل عباس (عليه السلام) وارد مراحل نهایی شده است. این اقدامات تنها به بخش فوقانی (سقف) باب قبله محدود می شود زیرا اقدامات مربوط به دو طرف دیوار اخیرا پایان یافته است.

به گفته وی، این بخش از بخشهای مهم به شمار می رود و بنا بر طرحهای ویژه آن شامل نقش و نگارها و تزئیناتی می شود که نیازمند دقت در اجرا و مهارت بالا است. این طراحی بسیاری از اشکال هندسی معماری اسلامی را در بر می گیرد؛ از جمله نقوش، مقرنسها و عناصر تزئینی که تلفیقی از میراث قدیم و اجرای عملیات عمرانی مدرنیته است.

الصائغ افزود: به دلیل دقت و تخصصی بودن این مراحل، زمان بیشتری برای اجرای آن لازم است.

سقف باب قبله دربرگیرنده بسیاری از نقوش گیاهی و عناصر تزئینی است که برای آنها قالبهای آهنین ساخته شده و بر روی سقف تثبیت می گردد تا با مواد گچی خاصی که دارای نقوش گیاهی معرق کاری شده و برگرفته از نقوش آستان قدس عباسی است پر گردد. سپس با حاشیه های طلاکاری شده و بر حسب طراحی هر بخش کادربندی می شوند. این طراحیها در تمام فضای فوقانی سقف باب قبله اجرا شده است.

وی افزود: این اقدامات بر حسب مدت زمانی مورد توافق در دست انجام است و نصب اکثر این قالبها پایان یافته است و مرحله آتی مربوط به نوار و خطوط میانی سقف و دیوار می شود که به دلیل دقت اجرای آن نیازمند زمان طولانی است.

شایان ذکر است، این پروژه در چارچوب پروژه توسعه آستان قدس عباسی می گنجد که طی آن دربهایی با ابعاد بسیار بزرگتر از دربهای قدیمی با نقوش اسلامی دارای مفاهیم هنری بر حسب طراحی و جایگاه هر درب نصب می شود تا گنجایش بیشترین تعداد ممکن زائران و دسته های عزاداری حسینی داخل آستان را داشته باشد.

این دربها توسط شرکت پیمانکاری ساختمانی ارض القدس طراحی و ساخته شده است و تحت نظارت مستقیم و میدانی بخش پروژه های مهندسی آستان قدس عباسی اجرا شده است.

پیوست ها