آغاز پنجمین بخش از پروژه سنگفرش وکاشیکاری ایوانهای صحن حضرت عباس (ع)

سنگفرش صحن مطهر حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام به پنجمین مرحله خود رسیده است و در این مرحله، مساحت میان دو درب امام موسی بن جعفر علیه السلام و درب امام حسن علیه السلام یعنی بخش غربی صحن مطهر سنگفرش میگردند.

در همین راستا، ضیاء مجید الصائغ، رئیس بخش پروژه های مهندسی در آستان مطهر عباسی در مصاحبه با شبکه جهانی الکفیل گفت: سطح اقدامات در این مرحله که شامل سنگفرش کف ایوانها و مساحت بین کف صحن تا کاشی کربلایی (سنگ ازاره) میشود، به مراحل بالایی رسیده است و إن شاء الله، در مدت زمان تعیین شده و بر اساس طراحی های صورت گرفته اجرای این پروژه پایان می یابد.

وی ادامه داد: کادری که مسئول انجام این پروژه هستند، تمام تلاش خود را برای تکمیل این امر میکنند. پرسنل بخش خدمات مهندسی در آستان مطهر عباسی نیز نقش برجسته ای در انجام کارها داشته اند، آنها با ما در اجرای این طرح سهیم هستند و انجام اقدامات اولیه این طرح برعهده آنها قرار گرفت.

ضیاء مجید الصائغ خاطرنشان کرد: قبل از اجرای این طرح؛ اقداماتی صورت گرفت که از جمله آنها ایجاد یک حائل آهنی بود تا فرصتی را برای برداشتن مرمر قدیمی و مواد چسبنده آن و تعمیر دیوار و کفپوش آن با مواد خاص و برداشتن تکه های سنگ وبتن قدیمی فراهم کند. همچنین سیم کشی ها نیز برای سیستمهای برقی و ارتباطی و دیگر سیستمها انجام شد.

شایان ذکر است که مرمر جدید از نوع ملتی اونکس است که با اندازه های خاص مورد استفاده قرار گرفته است تا با مساحتهای مد نظر چه در کفپوش و چه در دیوارها همخوانی داشته باشد. بررسی های فنی و مهندسی نیز از حیث تحمل مرمرها و ثابت بودن رنگ و ضخامت آنها انجام شده است. همچنین این مرمرها از ویژگی هایی برخوردار هستند که باعث میشود در اوج زیبایی و جذابیت قرار داشته باشند.

پیوست ها