نابودی تمدن و مقدسات هدف داعش از حمله به عراق

اخبار وتقارير

2018-11-28

461 بازدید


یک کارشناس حقوقی مصر از علت حمله داعش به عراق و تلاش آن برای از بین بردن تمدن و مقدسات این کشور پرده برداشت.
استاد حقوق بین الملل مصر بیان داشت: ساز وکار عمل به حقوق بین الملل که مبتنی بر بازگرداندن آثار باستانی سرقت شده است، محدود به کشورهای خاصی بوده و تحت کنترل آنهاست.
مصطفى احمد ابو الخیر در گفتگو با سایت رسمی آستان قدس حسینی در حاشیه نشست میراث باستانی کربلا گفت: آنچه از آثار باستانی و نسخ خطی اسلامی نفیس در موزه های بین المللی وجود دارد به دست بدترین جنایتکاران در حقوق بین الملل افتاد و به مکان اصلی خود بازنگشت.
وی گفت: این نشست می تواند اهمیت میراث فرهنگی را به مردم معرفی کند  همچنین می توان  با بررسی آنچه در دادگاههای بین المللی برای مجرمان جنگهایی که به داراییهای تاریخی و فرهنگی و دینی تعرض کردند به این امر پی برد.
وی توضیح داد: فتوای آیت الله سیستانی که در فضای رسانه جهانی منتشر شد و بیانیه صادره از سوی ایشان در مورد حرام دانستن تخریب آثار باستانی، عقب ماندگی داعش و ماهیت وحشی آن را نشان داد.
استاد ابو الخیر، وکیل در دادگاه فرجام گفت: داعش و دیگر گروهها طبق برنامه ریزی جهانی با هدف نابودی عراق و مقدسات و تمدن کهن آن آمدند بنابراین داراییهای باستانی و تمدنی این کشور را هدف قرار دادند.
ابو الخیر روز یکشنبه برای شرکت در کنفرانس میراث باستانی که به همت آستان قدس حسینی و با حضور نمایندگان بیست و دو کشور برگزار شده بود وارد کربلا شد.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر