خطبه دوم‌ نماز جمعه كربلا به امامت شيخ عبد المهدی كربلایی در تاریخ دوازدهم صفر 1441 هجری برابر با نوزدهم مهرماه 1398 شمسی

بسم الله الرحمن الرحيم

برادران و خواهران

بیانیه ای را که از دفتر حضرت آیت الله سید علی سیستانی (مدّ ظله العالی) از نجف اشرف به دست ما رسیده است قرائت می کنم.

در خطبه نماز جمعه هفته گذشته مرجعیت عالی دینی تعرض به تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و تعدادی از نیروهای امنیتی را در اعتراضات هفته گذشته محکوم نمودند. همچنین ایشان حوادثی مثل آتش زدن و وارد کردن خسارت به نهادهای دولتی و اموال خصوصی در تظاهرات را نیز محکوم نمودند و ابراز امیدواری نمودند که همگی از پیامدهای خطرناک استفاده از خشونت علیه تظاهرات کنندگان در تظاهرات جاری در کشور آگاه باشند و در هر صورت از آن دوری کنند. 

امّا آنچه در روزهای بعد رخ داد، در واقع تشدید خشونت بی سابقه و هدف قرار دادن تعداد زیادی از تظاهرات کنندگان با سلاح گرم بود و تجاوزهای آشکاری علیه برخی از رسانه ها برای جلوگیری از پخش حوادث میدان تظاهرات صورت گرفت.

این زمانی بود که مسئولین امنیتی و رسمی اعلام کردند دستورات سختگیرانه و محکمی برای منع نیروهای امنیتی از تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان صادر کرده اند، امّا هزاران نفر از تظاهرات کنندگان در شهر های بغداد، ناصریه، دیوانیه و غیره به طور مستقیم و در برابر دیدگان بسیاری از شاهدان هدف گلوله قرار گرفتند و برخی به شهادت رسیدند و برخی دیگر مجروح شدند. این حوادث بیانگر قساوت بی پایان و غیر قابل تصور و زیر پا گذاشتن تمامی مرزهاست.

دولت و دستگاه های امنیتی مسئول خونهایی هستند که در تظاهرات روزهای گذشته ریخته شد، چه خونهایی که از شهروندان بیگناه و چه خونهایی که از نیروهای امنیتی که مأمور کنترل تظاهرات بودند ریخته شد و دولت نیز نمی تواند از  این مسئولیت بزرگ شانه خالی کند.

زمانی که برخی از عناصر امنیتی اقدام به استفاده از خشونت شدید علیه تظاهرات کنندگان می نمایند ولو اینکه این اقدام از روی بی نظمی یا عدم پیروی تظاهرات کنندگان از دستورات صادره یا عدم شایستگی و آموزش نیروها در تعامل با تظاهرات مردمی باشد؛ دولت مسئول است.

حال که گروههای مسلح خارج شده از قانون در مقابل چشمان نیروهای امنیتی تظاهرات کنندگان را هدف قرار دادند و با گلوله آنان را هدف قرار دادند و با هدف ایجاد رعب و وحشت میان کارکنان رسانه معینی، آنان را مورد تعرض قرار دادند؛ دولت مسئول این حوادث است.

دولت مسئول است زمانی که نیرو های امنیتی از شهروندان، نهادهای دولتی و اموال شخصی در برابر تعدادی عناصر نفوذی که نمی خواهند تظاهرات مسالمت آمیز و به دور از خشونت باقی بماند، دفاع نمی کند.

حضرت آیت الله سیستانی به شدت کشتار شهروندان بیگناه و تجاوزها و تعرضات گوناگون صورت گرفته را محکوم می کنند و با خانواده های شهدا و مجروحین و آسیب دیدگان ابراز همدردی می نمایند و با خواسته های مشروع تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز اعلام همبستگی می نماید همانگونه که در تظاهرات سالهای گذشته بیان کردند.

حضرت آیت الله سیستانی از دولت و قوه قضائیه می خواهد با تمام قوا در خصوص آنچه در تظاهرات اخیر رخ داد، تحقیقات کاملی انجام دهند و عناصری را که دستور تیراندازی داده اند یا خودشان در تیراندازی علیه تظاهرات کنندگان دست داشته اند برای افکار عمومی معرفی کنند و در تعقیب، بازداشت و معرفی آنان به دادگاه از هر گروه یا در هر موقعیتی که هستند کوتاهی نکنند و باید این کار در مدّت معینی نهایتا تا دو هفته انجام گیرد، نه اینکه همانند نتایج کمیته های تحقیقی در مسائل قبلی به تأخیر بیفتد.

این موضوع از مهمترین و فوری ترین مسائل حال حاضر است و نشانگر جدّیت و صداقت دولت در جهت برداشتن گامهای بلند برای انجام اصلاحات حقیقی است؛ زیرا که پیشرفت در هر طرح اصلاحگرانه اعم از مبارزه با فساد مالی و اداری و تحقق عدالت اجتماعی، نیازمند تحکیم امنیت مطابق با ساختار های قانونی، عدم تعرض به آزادی عمومی و خصوصی در چارچوب قانون اساسی و مقابله با کسانی است که تهدید می کنند، تخریب می کنند، می ربایند، تیراندازی می کنند و می کشند و از تعقیب و مجازات به دور هستند.

آیت الله سیستانی هیچ مصلحت یا رابطه خاصی با هیچ کدام از گروههای حاضر در دولت ندارند و تنها طرفدار ملت است و فقط از مصلحت ملت دفاع می نماید.

حضرت آیت الله سیستانی (مدّ ظله العالی) بر مفادی که در آوریل 2006 میلادی به هنگام اولین انتخابات مجلس نمایندگان و تشکیل دولت بیان نموده اند؛ تاکید دارند و با هیچ فرد یا حزبی که منافع ملت عراق را به بازی بگیرد، نرمش نمی کنند و عملکرد دولت را زیر نظر می گیرند و در صورت ضرورت نقاط ضعف را بیان می کنند و بیانات ایشان با مظلومین و محرومین این ملت با هر گرایش، طایفه و نژادی که باشد، باقی خواهند ماند و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.

پیوست ها