رونمایی از دانشنامه تاریخی - فرهنگی کربلا

اخبار وتقارير

2018-02-04

336 بازدید

مركز تحقیقات و پژوهشهای كربلاء وابسته به آستان قدس حسینی از نخستین دانشنامه تاریخی ـ فرهنگی شهر كربلای معلی رونمایی كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس حسینی؛ مراسم رونمایی از این دانشنامه با حضور جمعی از پژوهشگران، فرهیختگان و اساتید دانشگاه برگزار شد.
عبدالامیر قریشی، مدیر مركز تحقیقات و پژوهشهای كربلاء با اعلام این خبر گفت: این دانشنامه شامل تاریخ شهر كربلای معلی از ابتدای تأسیس آن قبل از ظهور اسلام تا به اكنون است.
وی در ادامه توضیح داد که این دانشنامه شامل صد بخش است كه چهل بخش آن تاكنون آماده شده است و موضوعات این دانشنامه شامل مباحث جغرافیایی، تاریخی (تاریخ گذشته تا معاصر) اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و همچنین تاریخ عتبات مقدس و حوادث مهم این شهر می‌ باشد.
قریشی اضافه كرد: شغلها و حرفه‌های قدیم كربلا، ضرب‌المثلها، لباسها و دیگر موارد مربوط به زندگی روزانه مردم از دیگر موضوعات این دانشنامه است.
قریشی افزود: صد و پنجاه نویسنده از دانشگاه‌های مختلف عراق، ایران، تركیه و دیگر كشورها درتألیف این دانشنامه همکاری نموده اند و این دانشنامه می‌ تواند در تسهیل امر پژوهش برای محققان، نویسندگان و دانشجویان برای آگاهی از تاریخ شهر كربلای معلی تأثیرگذار باشد.
وی در پایان به برخی از مشكلاتی كه در نگارش این دانشنامه وجود داشت از جمله كمی منابع دست اول به دلیل وقوع جنگهای متعدد و شرایط نا به سامان این شهر در ادوار مختلف تاریخی و گزارش نادرست از وقایع تاریخی توسط بعضی از مورخان درباری و همچنین جلوگیری حاکمان اموی و عباسی از ثبت برخی از حقایق تاریخی اشاره کرد.

آخرین مطالب

شایعتر

مطالب بیشتر