اقدامات مراکز تخصصی درمان اوتیسم آستان مطهر حسینی برای توانبخشی به کودکان مبتلا به اوتیسم

اخبار وتقارير

2018-08-02

417 بازدید

آمارها و گزارشهای اخیر حکایت از افزایش میانگین ابتلا به بیماری اوتیسم در میان کودکان عراقی دارد.
در این گزارشها و آمارها، علت افزایش میانگین ابتلا به این اختلال، آلودگی زیست محیطی در عراق پس از اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی در سال 2003 و استفاده از سلاحهایی ممنوعه و وقوع انفجارهای بسیار در عراق عنوان شده است.
اختلال اوتیسم یکی از بیماریهای خطرناکی است که مانع از توانایی فرد برای برقراری تماس و ارتباط با دیگران می شود.
در راستای درمان چنین اختلالهایی، آستان مطهر حسینی مراکز تخصصی را برای درمان رایگان اختلال اوتیسم و حمایت از کودکان مبتلا به این اختلال بر اساس برنامه های تخصصی و نوین تأسیس نموده است.
مراکز مقابله با اختلال اوتیسم که وابسته به آستان مطهر حسینی هستند، در استانهای بابل، واسط، نجف، میسان، بصره و مثنی قرار دارند و همچنین سه مرکز در کربلاء در این راستا مشغول به فعالیت هستند.
از جمله این مراکز مرکز «نور المصطفی» در کربلاء است که به حمایت و  توانبخشی کودکان و آموزش خواندن و نوشتن و برخی از سوره های قرآنی و دعاها به آنها می پردازد.
خانم رنا محمود شاکر، مدیر مرکز نور المصطفی، در مصاحبه با سایت رسمی آستان مطهر حسینی گفت: این مرکز آماده پذیرش کودکان مبتلا به اختلالات اوتیسم و معلولیت حرکتی و کسانی که به سختی کلمات را أدا می کنند و همچنین افراد دچار مشکلات شنوایی می باشد.
وی ادامه داد: این مرکز سه سال قبل افتتاح شده است و سالانه بیش از شصت نفر را پذیرش می کند.
شاکر گفت: روشهای به کار گرفته شده در این روند تدریس، روشهای علمی و نوین است و تدریس توسط کادری صورت می گیرد که در زمینه تدریس روانشناختی و علمی تخصص داشته باشند و از افراد دارای مدارک دانشگاهی در رشته های مربوطه هستند.
از سوی دیگر، خانم زهرا عباس، معاون مدیر این موسسه خاطرنشان کرد: این مرکز دوره های آموزشی ویژه ای را برای کادرها و خانواده ها برگزار می کند که این دوره ها با موضوع اهمیت روشها در تعامل با این قشر حساس از جامعه است. در پایان فصلهای تحصیلی نیز دانشجویانی که از دوره ها استفاده کرده اند، آزمونهای متعددی در زمینه خواندن و نوشتن و ریاضی و دیگر ماده های آموزشی می دهند و فارغ التحصیل می گردند.

آخرین مطالب

شایعتر

مطالب بیشتر