×
العربيةفارسیاردوEnglish
×
العربيةاردوEnglish
پخش زنده زیارت به نیابت تصاوير ویدیو اخباراشعار حسينىتحقیق و پژوهشگزارشاتگزارشهای تصویریپروژه ها و دستاوردهاخطبه نماز جمعهاخبار عتبات مقدسهگردشگری دینیصفحات دینیحضرت بقية اللهدانشنامه وارث الانبياء تماس با ما

آستان قدس حسینی

العربيةاردوEnglish

ساخت سازه چوبی ضریح جدید امامزاده قاسم توسط هنرمندان درودگر آستان مطهر عباسی

ساخت سازه چوبی ضریح جدید حضرت قاسم بن موسی کاظم (علیهما السلام) در کارگاه ضریح سازی حرم مطهر حضرت عباس علیه السلام در جریان است و براساس برنامه‌ریزی انجام شده برای ساخت این ضریح شاهد پیشرفت سریع و در عین حال با کیفیت هستیم.
هنرمندان درودگر شاغل در کارگاه ضریح سازی حرم مطهر از هیچ تلاشی برای ساخت این سازه که یکی از مهمترین مراحل ساخت ضریح به شمار می‌آید، دریغ نمی‌کنند.
پرسنل فنی این کارگاه پس از انعقاد قرارداد ساخت این ضریح اقدام به انجام برداشت‌های لازم از محل نصب ضریح، طراحی ضریح و محاسبه میزان طلا و نقره مورد نیاز برای ساخت این ضریح و همچنین سایز نقوش قلمزنی کرده و پس از آن نوع چوب و سایز قطعات آن مشخص شده است.
چوب به کار رفته در ساخت این ضریح از جنس چوب ساج برمه است. این چوپ دارای ویژگی‌های عمده از جمله مقاومت بالا در برابر ضربه، رطوبت، باربری بالا و همچنین مقاومت بالا در برابر موریانه است. این چوب‌ها در سایزهای مورد نیاز برش خورده و مطابق با نقشه سازه مونتاژ شده و سازه را تشکیل داده‌اند.
در حال حاضر بیشتر مراحل برش و مونتاژ قطعات چوبی به منظور ساخت سازه چوبی ضریح مطهر و با استفاده از روش‌های جدید به اتمام رسیده است. اسلوب به کار رفته در ساخت این ضریح دقیقا همان شیوه به کار رفته در ساخت ضریح جدید حرم مطهر حضرت عباس (علیه السلام) است و مراحل ساخت اجزاء فلزی این ضریح به موازات اعمال درودگری ادامه دارد.
خاطرنشان می کند آستان مقدس حضرت عباس علیه السلام طی قراردادی با تولیت مزار حضرت قاسم علیه السلام ساخت ضریح جدید مرقد آن حضرت را در کارگاه ضریح سازی حرم مطهر حضرت عباس علیه السلام آغاز نمود. آستان مقدس حضرت عباس علیه السلام با داشتن کارگاهی پیشرفته و با استفاده از درودگران و هنرمندان قلمزنی توانایی بالایی در ساخت ضریح عتبات و مزارهای مقدسه در اختیار دارد و ساخت ضریح جدید حضرت عباس علیه السلام خود شاهدی آشکار بر این مدعاست.
ضریح جدید حضرت عباس (علیه السلام) اولین ضریح در سطح عتبات عالیات عراق به شمار می‌رود که با هنرمندی هنرمندان عراقی و در عراق ساخته شده است.