×
العربيةفارسیاردوEnglish
×
العربيةاردوEnglish
پخش زنده زیارت به نیابت تصاوير ویدیو اخباراشعار حسينىتحقیق و پژوهشگزارشاتگزارشهای تصویریپروژه ها و دستاوردهاخطبه نماز جمعهاخبار عتبات مقدسهگردشگری دینیصفحات دینیحضرت بقية اللهدانشنامه وارث الانبياء تماس با ما

آستان قدس حسینی

العربيةاردوEnglish

دارالقرآن آستان قدس حسینی - بخش خواهران

دارالقرآن خواهران دارالقرآن آستان قدس حسینی دارای دو واحد آموزش قرآن است که یک واحد آن متعلق به برادران و واحد دیگر اختصاص به خواهران دارد.

برای آگاهی از جزئیات فعالیت ها در واحد خواهران با مدیر این بخش خانم ابتسام مصطفی عبدالهادی به گفت و گو نشستیم.

ایشان در خصوص دارالقرآن خواهران اظهار داشت: واحد خواهران در سال 1429 قمری تأسیس شد. این واحد جلسات مختلفی برای تدریس علوم قرآنی برگزار می کند كه برای دو بخش حافظان و دیگری برای قرآن آموزان است.

ما در این دو بخش ضمن هماهنگی با مدیریت آموزش و پرورش, پذیرایی برخی دانش آموزان دختر هستیم.

خانم عبدالهادی در ادامه افزود: در تابستان گذشته برخی از متقاضیان حضور در کلاس های حفظ قرآن کریم، موفق شدند ظرف مدت 3 ماه کل قرآن را حفظ کنند.

مسئول دار القرآن خواهران تأکید کرد علاوه بر هفت کار گروه موجود, یک کار گروه هشتم نیز وجود دارد که پذیرای خواهران مسنی است که خواهان حفظ قرآن اند و دار القرآن آستان مقدس حسینی از این اشتیاق استقبال کرده, در آموزش صحیح قرآن به بانوان از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد.

لازم به ذکر است آموزش قرآن در این واحد در دو مرحله پیگیری می شود: مرحله نخست آموزش روخوانی صحیح قرآن برای خواهران مستعد است, و مرحله دوم شامل خواهرانی می شود که تلفظ و روخوانی قرآن برایشان سخت است و دارالقرآن زمان بیشتری برای آموزش آنان صرف می کند. ایشان در مورد مشارکت اعضای دارالقرآن در مسابقات داخل و خارج از آستان مقدس حسینی توضیح داد: واحد خواهران در مسابقات مختلفی شرکت کرده است که مسابقه شورای وزیران از این جمله است و چندین قرآن آموز در این مسابقات نمرات بالا و جوایز ارزشمندی دریافت کردند.

این دارالقرآن همچنین در مسابقه اداره اوقاف شیعه و آموزش و پرورش نیز شرکت کرده و اعضای آن عموما رتبه های اول را کسب کرده اند. خانم عبدالهادی در ادامه افزود: دانش آموزانی که در مسابقات خارج از آستان قدس حسینی, جوایزی دریافت می کنند در داخل دارالقرآن آستان قدس حسینی نیز مورد تشویق قرار می گیرند و جوایزی به آنها تقدیم می شود.

مدیر واحد خواهران دار القرآن آستان قدس حسینی در پایان خاطرنشان کرد: دار القرآن واحد خواهران شعبه هایی در بیشتر استان های عراق مانند بصره, ناصریه, حله, نجف, بغدادو موصل دارد که همه آنها به منظور افزایش مهارت دانش آموزان نه تنها برای حفظ قرآن بلکه تفسیر و احکام, تلاوت و روخوانی درست و ارائه روش هایی در این زمینه فعالیت می کنند تا از این دارالقرآن, دانشجویانی فارغ التحصیل شوند که در آینده تبدیل به استادان این دار القرآن شوند. افزون بر آن در نظر داریم شعبه های خود را در داخل و خارج از عراق گسترش دهیم. بدون تردید دار القرآن ها سرچشمه های فرهنگ در جوامع اسلامی به شمار می آیند و پرورش دهندگان نسل جوان و آتیه دار امت محمدی (ص) است.