×
العربيةفارسیاردوEnglish
×
العربيةاردوEnglish
پخش زنده زیارت به نیابت تصاوير ویدیو اخباراشعار حسينىتحقیق و پژوهشگزارشاتگزارشهای تصویریپروژه ها و دستاوردهاخطبه نماز جمعهاخبار عتبات مقدسهگردشگری دینیصفحات دینیحضرت بقية اللهدانشنامه وارث الانبياء تماس با ما

آستان قدس حسینی

العربيةاردوEnglish

كربلای معلی در ایام اربعین حسینی

« اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ »

سرزمین کربلا پس از واقعه عاشورا، به عنوان یکی از مهمترین اماکن مقدس اسلامی و از جمله شهرهای معروف در سراسر جهان شناخته شد. خداوند متعال خواست که مقام این سرزمین را بالا ببرد و آن را محبوب قلب ميلیونها مسلمان قرار دهد، به همین دلیل به آن نعمتی دائمی و جاویدان ارزانی داشته است. نام این شهر بر روی زبان مؤمنان جاری است و از آن دم می زنند و پیوسته از آن یاد می کنند؛ زیرا این شهر سمبل مقابله با ظلم و ستم و احقاق حق و ساقط کردن باطل است و در جوامع اسلامی هرگاه بخواهند واژگان آزادی و کرامت را معنا کنند از شهدایی نام می برند که در این سرزمین به خون غلطیدند.

هر ساله میلیونها زائر از ده ها کشور به قصد زیارت امام حسین (علیه السلام) به سمت کربلای معلی قدم بر می دارند، محبت امام حسین (علیه السلام) دراین قلبهاست که آنها را چنین به حرکت درمی آورد زیرا حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) رمز بقای دین اسلام و رمز آزادی و قیام برعليه ظالمان است.

هر ساله در ايام اربعین حسینی بسیاری از زائران با پای پیاده کیلومترها راه می پیمایند تا بیستم صفر برای بزرگداشت چهلمین روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و یاران ایشان در بزرگترین اجتماع جهانی در کربلا حضور داشته باشند. همان روزی که سرهای مطهر شهدا برای الحاق به بدن مطهرشان به کربلا وارد شد.

در روزهای نزدیک به اربعین میلیونها نفر به منظور زنده نگاه داشتن یاد حضرت سيد الشهداء (علیه السلام) در هر شرایط جوی عراق، اعم از سرما و گرما، هماهنگ با هم به سوی کربلا به راه می افتند. با وجود ظلم و ممانعت نیروهای دیکتاتوری در گذشته و عمليات تروريستی و اقدامات تکفیریها در این زمان که همگی از اربعین و روشنگری واقعه کربلا در هراسند؛ این راه همچنان ادامه دارد زیرا این راه، راه امام حسین (علیه السلام) است، راه انقلاب علیه ظالمان.

در یادبود اربعین زیباترین تصاویر بخشش و فداکاری نمود می یابد، آنجا که مردم مسلمان عراق و حتی غیر مسلمانان هر خدمتی را که در توان دارند به صورت رایگان به همه زائران ارائه می دهند از جمله آب، غذا، مسکن، لوازم ارتباطی و هزینه شارژ موبایل و غیره.

رکوردهای ثبت شده ای وجود دارد که تنها منحصر به کربلا در موسم اربعین است و ازجمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- بیشترین تجمع تعداد زائران جهان در یک مکان، در کربلاست در مدت معینی که موسوم به اربعین است.

2- بزرگترین سفره غذای نذری در طول تاریخ در این ایام گسترده و توزیع می شود. این سفره از شهرهای مختلف عراق تا کربلا به طول صدها کیلومتر کشیده می شود.

3- خوابگاه، غذا، خدمات درمانی و حمل و نقل رایگان برای زایران حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) مهیاست. این خدمات از ابتدای تاریخ تاکنون در جهان بی نظیر است.

4- با توجه به اجتماع تعداد زیادی زائر با فرهنگهای متفاوت و از کشورهای مختلف که این تعداد در اربعین سال 2014 میلادی به 23 میلیون نفر رسید، هیچگونه اختلاف نظر و مشکلی به وجود نمی آید. زیرا همه در زیر پرچم حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) گرد می آیند و اربعین نماد وحدت و قدرت شیعه تحت لوای اهل بیت (علیهم السلام) می باشد.

- کربلا... بزرگترین تجمع بشری

کربلا تنها شهری در جهان است که هر ساله بیشترین گروه مسافران را در موسم زیارت اربعین که از بیست روز تجاوز نمی کند پذیرا می باشد.

علاوه بر این، کربلا در مقایسه با سایر شهرها و مناطق جهان بالاترین رتبه مسافرت را دارد و این به دلیل جایگاه خاص دینی و عبادی آن می باشد. کربلا از نظر تعداد سالیانه زائر مقام اول را در جهان دارد که با شهرهای دیگر قابل مقایسه نیست، مخصوصا اگر علاوه بر افرادی که برای زیارت اربعین می آیند، تعداد افرادی را که برای دیگر زیارتهای اعیاد و ایام خاص و زائران شبها و روزهای جمعه که به صدها هزار نفر در هفته می رسد و زائران روزهای عادی به این شهر می آیند به آن اضافه کنیم. مجموع زائران این شهر در سال 2014 میلادی به 70 میلیون نفر رسیده است.

محبان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در روز بیستم ماه صفر همزمان با فرارسیدن ایام اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام)از گوشه و کنار جهان و با پای پیاده به زیارت سیدالشهداء می شتابند. اهداف این حرکت عاشقانه مشتاقان امام حسین (علیه السلام) را فقط کسانی درک می¬کنند که رایحه دل انگیز محبت به اهل بیت را استشمام کرده¬اند و در مسیر گذشت، تقوا و ایمان که فقط در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) نمایان است، تربیت شده اند. از اهداف زیارت اربعین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- تجدید پیمان با امام حسین (علیه السلام) دفاع از حریم دین و خط مشی انقلابی آن امام معصوم و ابراز محبت به ایشان با پیمودن مسیرهای طولانی با پای پیاده جهت تشرف به صحن و سرای مطهر حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام).

2- تربیت و تمرین نفسهای مشتاق به امام حسین (علیه السلام) به شکیبایی و صبر، بدین جهت که تاثیرات روحی مشقتهای این سفرچند روزه را نمی¬توان نادیده گرفت.

3- رساندن پیامی روشن و آشکار به کسانی که عمق علاقه محبان اهل بیت را نسبت به ائمه (علیه السلام) درک نمی¬کنند و نمی¬دانند « إنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةٌ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَاْ تَبْرُدَ أَبَداً » (پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، مستدرک الوسائل جلد دهم صفحه 318) و نمی پذیرند که این علاقه یک امر طبیعی نبوده و حتی بعد مسافت نیز مانع از آن نمی¬شود. محبتی که بعد زمان و مکان نداشته و جاودانه است.

4- اقتدا به کاروان اهل بیت در مسیر بازگشت از شام به سوی مدینه. محبان اهل بیت (علیهم السلام) در طول مسیر گویی چنین زمزمه می کنند که: اگر شما در مسیرسخت اسارت و در گرمای طاقت فرسا مورد ظلم و بیداد قرارگرفتید، شیعیان و محبان شما نیز هرساله در طول تاریخ به نشانه همدردی با شما این مسیر را با پای پیاده سفر کرده و پیام فداکاری و جاودانگی شما را با خود حمل خواهند کرد.

- فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام با پای پیاده

ثواب زیارت امام حسین (علیه السلام) با پای پیاده در بسیاری از روایات از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بیان شده است که از این احادیث به ذکر دو حدیث ذیل اکتفا می کنیم:

1-امام صادق (علیه السلام) به حسين بن ثوير بن أبي فاختة فرمودند: ای حسین، کسی که به قصد زیارت امام حسین (علیه السلام) از منزل خارج شود، اگر پیاده رود خداوند منان به ازای هرقدمی که برمی دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او پاک می کند تا زمانی که به حائر مطهر برسد خداوند او را در زمره رستگاران قرار می دهد. (جامع احاديث الشيعة ج12 ص431)

2-از حضرت اباعبدالله الصادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمودند:

ای علی، قبر حسین بن علی (علیه السلام) را زیارت کن و آن را ترک مکن. عرض کرد: ثواب کسی که آن حضرت را زیارت کند چیست؟ حضرت فرمودند: هرکس پیاده به زیارت امام حسین (علیه السلام) برود خداوند به ازای هر قدمی که برمی دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او پاک می کند و یک درجه مرتبه اش را بالا می برد. (وسائل الشيعة ج10 ص342)

- بزرگترین سفره جهان برای زائران اربعین حسینی گسترده شده است

بزرگترین سفره در کنار هیئتهایی که در طول مسیر برای خدمات رسانی به زائران سیدالشهداء (علیه السلام) مستقر شده اند، گسترده شده است.

در این مسیر هر آنچه در این سفره هاست همه نذری است. فقط باید اراده کنی و بسم الله بگوئی! بله؛ این غذا و تدارکها برای زائران ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) است. به این دلیل که زائران نیز همانند این خادمان محبان خاندان عصمت و به خصوص حضرت امام حسین (علیه السلام) هستند.

هیئتهای حسینی هر جا که زائری در حرکت باشد؛ مستقر می شوند. در هنگام عبور از مقابل این هیئتها افرادی را می بینید که بسیار مودبانه و متواضعانه تقاضا می کنند که به آنان اجازه دهید تا به شما به عنوان زائر حسینی خدمت نمایند. به اصرار و تمنا از زائران حسینی در خواست می کنند به خاطر حسین و عباسش، قدری از غذای نذری تناول کنند و در خانه های آنان استراحت نمایند.

همچنان که از مقابل این هیئت عبور می کنی ناخودآگاه سوالی به ذهن خطور می کند که به راستی این سفره را چه کسی گسترده است؟ کلمات یارای توصیف این شور و محبت حقیقی به اهل بیت (علیهم السلام) را ندارد.